Bytový dům z počátku 20. století. Dům, který má svou historii a svého ducha.

My, Eva a Oldřich Machovi jsme jediní majitelé bytové residence z počátku 20. století. Celá residence je rekonstruována s historickým duchem místa v kombinaci s moderním designem. Najdete ji lukrativní lokalitě pražského Břevnova pouze 10 minut chůze od Pražského hradu.

Naše bytová residence nabízí bydlení, které respektuje historii doby, ve které byl dům vystavěn a zapadá tak do památkové zony Tejnka na pražském Břevnově, jednom z nejmalebnějších míst Prahy.

Residence Adam – na památku Jarolíma Adama – bytový dům, který má svůj příběh

Náš příběh začíná u 1. majitele našeho měšťanského domu, pana Jarolima Adama – vrchního oficiála státního zastupitelství a soukromého úředníka. Pan Adam se narodil 4. ledna  1862.  Od malička miloval sport a to především bruslení a jízdu na koni. V mládí sloužil jako voják na pražských Hradčanech, kde byl také jezdeckým instruktorem na kryté jízdárně. Po vojně pak vyučoval bruslení a plavání ve šlechtických rodinách. Například v Lobkovitzkém paláci bylo v zimě zřízeno kluziště, kde jezdil a s komtesami. U Schonbornů se pak jezdívalo večer při lampionech na saních. Dle jeho slov: „Bruslení je krásný sport a vytváří krásné tělesné linie.“

V roce 1924 pak za své bruslařské umění obdržel také osobní poděkování od samotného prezidenta T.G Masaryka, protože k úctě  74. narozenin pana prezidenta vytvořil bruslemi jeho portrét na zamrzlé Vltavě.

Pan president Masaryk k jeho dílu řekl:

„Když se zamyslím jako profesor filosof nad tím, aby někdo udělal obraz 30 metrů veliký bez rozměřování a nákresu, věrnou podobu, totiž nohama a na nich brusle a na ledě, to zůstane králem ledu 40 až 50 roků, nežli se někdo zase narodí, který bude míti to nadání“